CanAZ Tv
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM CANLI YAYIN

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Güle Açık Mektup

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Güle Açık Mektup

Tarih 18 Ekim 2013, 10:23 Editör Anar Memmedli

Ankara'da yaşayan, Güney Azerbaycan Türk'ü, Yurtsuz , Kimliksiz Bir Yazar
Mahboub AMRAHY'in Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yazdığı açık mektup.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Güle Açık Mektup
Sayın Abdullah Gül ,
Sevgili Cumhurbaşkanım!


Size cumhurbaşkanım demek istiyorum çünkü kardeş ülkem Türkiyemin cumhurbaşkanı olarak bizim topraklarda , Tebrizde halkımızın şahsınıza karşı sevgi ve saygısına yakından tanıklık etmişsiniz ve benim Türkiyedeki Türk kardeşlerim ve ulusumun cumhurbaşkanı sıfatıyla Atatürkümüzün demokrasinize miras bıraktığı köşkte ve koltukta oturmaktasınız.
Sayın cumhurbaşkanım şu öfke , hırs ve hırçınlık dolu dünyada adeta ceza çeker gibi yaşayan mazlum halkların suçsuz bireyleri olan insanlar savaş , kan ve kıyam içinde acılarla koyun koyuna bazense gırtlak gırtlağa yaşayalı yüzyıllar oldu ve yüz elbette ki biz Türkler de büyük bir uygarlığın mirasdarları olarak geçmişimiz itiraf dahi gerektirmeyen bu acılar ve gözyaşlarıyla , inkar ve güvensizliklerle , katliam ve sistemli yokoluş serovenleriyle doludur.
Sevgili cumhurbaşkanım , 
okuduğunuz bu mektubu tüm samimiyetimle ve masum bir insanın düşüncelerinin pervasızlığıyla şahsınıza bir ulusun varoluşla yokoluş arasında , cehennemden daha yakıcı bir arafta verdiği mücadelesinin kutsal destanlarını açıklamak için kalemiyle temizliğini özgürlük püskürten tümcelerle karartan beyaz bir kağıda yansıtabilmeyi ümit etmekteyim.
Yüzyıllarca İslam dininin değerler sistemiyle tanışan Türk ulusu büyük imparatorlukların mimarları ve mirasdarları olarak ortadoğuya ve özellikle de İran coğrafyasına kesintisiz olarak hükmetmiş bazen Türkün adaleti , bazense kılıcının keskinliği , bazen bilgeliği , bazen savaşçılığı , bazense vicdanı ve politikacılığıyla dünyanın önemli bir bölgesinde güç dengesini korumuştur.
Yüce değerleri barındıran ve kültürünü bu değerlerle yoğuran aziz halkımız geçen yüzyılın başlarında Pehlevi rejiminin kuruluşuyla birlikte İranda Türk kimliğinin siyasal biçimi kayba uğratılmış dayanılmaz bir şekilde sistemik olarak devlet tarafından inkar ve asimilasyon politikalarına tabi tutulmuştur. 
Yer yüzündeki diğer uluslar gibi onurlu bir ulus olan Türklerin kimliğine karşı sarsıtıcı nitelikte medeni darbeler indirilerek yokoluş vadisine terkedilmiştir. Sayısız çabalarımız defalarla katliam, tutuklama , idam ve inkarlara göğüs germiş ve her seferinde halkımızın zülme karşı direnişi ağır hakaretlerle karşılık bulmuştur.
Bu durum İranda rejim değişikliğine rağmen olduğu gibi devam etmekle birlikte , İran nüfusunun yarısını oluşturan halkıma ait bireylerin kurulu faşizan ve inkarcı sistemin parçacıklarına devşirilmedikleri sürece ayrıca halkıma karşı sistemik olarak uygulanan apartayt , şovenizm ve faşizmin de açıklayıcısı olmuştur.
Sevgili cumhurbaşkanım sayın Abdullah Gül , 
Aziz halkımın kimliği olan Türklüğe ne yazık ki İranın devlet medyasından devlet adamlarına kadar binlerce kez ağır ve çağdışı sözcükler ifade etmeye yetiyorsa faşizan anlamda hakaretler yağdırılmış ve bununla yetinmeyerek yüce Türkiye halkıyla birlikte dünyada ne kadar Türk adı , kimliği ve izi varsa İrandaki tarih kitaplarından şiirlere kadar , televizyon kanallarından sokak jargonlarına kadar , fıkralardan gazetelere kadar bu hakaret ateşlemelerine hedef haline getirilmiştir. 
Sevgili cumhurbaşkanım ,
Bütün bu olanların her geçen saniyede halkımızın üzerinde oluşturduğu psikolojik aşağılanma baskılarının yanısıra , ruhumuzu kimliğimizle gıdalandıran Türk medyasında da bazıları tarafından nadiren yaşandığına rağmen Türk ulusumuza karşı yapılan dışlama ve saldırılar da ayrıca canımızı incitmektedir. Sayın Selahattin Demirtaşin geçen senelerde İrandaki eyaletlerin biri olan Batı Azerbaycan eyaletini Kürdistan olarak anması veyahut televizyon dizilerinde bizim Türk tarihimizin bir parçası olan Safevilerin Acemler olarak muamele görmesi aynı zamanda Türk olduğumuza rağmen Türkiye mediyasında uyduruk Azeri adıyla anılmamız da ayrı bir incitici konudur.
Türkiye Cumhuriyetinde estirilmekte olan hoşgörü , barış ve kardeşlik rüzgarlarının yüz elbette İranda da cereyan bulması en derin temennimiz olmakla birlikte tüm halkların gerçek özgürlüğü uğrunda sivil mücadeleyi de kutsamaktayız. Zira aksi taktirde suçu sırf insan topluluğuna ait olmak olan ortadoğu halkları arasında asla barış ve kardeşlik sağlanamayıp ülkeler arasında ördürülmüş sınırlar ortadan kalkmayacaktır.
Evet sevgili cumhurbaşkanım ,
Bu acı öykülerin bir örüğü benim halkımın yaşam serovenidir ve ne yazık ki bu mektubu tarafınıza yazmamın sebebi geçen günlerde İran sanat kurumu başkanı sayın Ali Muallim Damgani tarafından Türk ulusu ve kimliğine karşı olan ve adeta ikinci dünya savaşı dönemindeki faşizmin söylemini andıran ağır bir hakarettir.
Sözde sanat kurumu başkanı , yüce beşeri değerlere sahip Türk ulusunu 'vahşi kavim' olarak adlandırmış ve ona karşılık ırkçı bir uydurma olan 'Aryan' ırkının yüceliği vasfında tüm çıplaklığı , çirkinliği ve pervasızlığıyla övgüler sunmuştur.
Sevgili cumhurbaşkanım sayın Abdullah gül ,
Bu mektubu 'Laleler' ülkem Türkiyemin aziz halkının cumhurbaşkanına yazarak kimliğimize karşı hakaret yağdıranları size ve yüce Türkiye halkına acı dolu bir yürekle şikayet ediyorum ve ümit ediyorum ki bir gün hiç bir insan kimliğinden dolayı adaletsizlik ve dışlamaya asla maruz kalmayacaktır. Güç , bilgelik ve birliğiniz ebedi olsun.
SONSUZ SAYGILARLA

Yurtsuz , Kimliksiz Bir Yazar
Mahboub AMRAHY
ANKARA
17,10,2013

Bu haber 2575 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye Xeberleri

Gizli Ermeniler Özlerine Dönüyor!

Gizli Ermeniler Özlerine Dönüyor! Tunceli'de Ermeni kimliğini bugüne kadar gizleyen 12 kişi, Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen vaft...

Burada yaşamaktan dolayı mutluyuz

Burada yaşamaktan dolayı mutluyuz Fener Rum Patriği Bartholomeos, "Burada yaşamaktan dolayı mutluyuz. Tanrı'aya şükrediyoruz" dedi.
Libya'da halk, radikal İslamcı milisleri çekilmeye zorladı23 Eylül 2012

Canlı TV'ler

 AZ TV
 GÜNAZ TV
 İCTİMAİ TV

Can Azerbaycan Televizyonu
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Tasarım ve Hosting: Frekans Bilişim